e-learning

Zanim zaczniemy myśleć o e-learningu należy zastanowić się nad dwoma aspektami:

 • do czego będziemy wykorzystywać system e-szkoleń
 • ile mamy pieniędzy na przygotowanie systemu i co ważne jego utrzymanie.

 Korzyści e-learningu

 • Dostępność z każdego miejsca
  Bardzo ważny czynnik sukcesu, możliwość prowadzenia szkoleń z dowolnego miejsca.
  Zakładając, że firma ma siedzibę w Szczecinie lub Nowym Sączu, posiada 200 placówek handlowym w całym kraju. Nie ma możliwości przeszkolenia wszystkich pracowników w krótkim czasie. Zazwyczaj szkoleni są przedstawiciele punktów handlowych, którzy mają za zadanie przeszkolić pozostałych pracowników.
  Zdalne nauczanie rozwiązuje ten problem. Każdy pracownik (z imienia i nazwiska) zostanie zdalnie przeszkolony. Materiał jaki został przygotowany otrzymuje każdy z pracowników. Jak również weryfikacja zdobytej wiedzy obejmuje wszystkich uczestników szkolenia.
 • Dowolna liczba użytkowników
  Systemy informatyczne nie mają ograniczeń (poza licencyjnymi – czyli sztucznymi )co do liczby użytkowników. Wszystko zależy od wydajności – czyli od systemów na których zainstalowane są szkolenia, oraz od jakości łączy internetowych. Dzięki temu można wszystkich pracowników dużej firmy przeszkolić praktycznie z dnia na dzień.
 • Oszczędność czasu
  Jak już zostało wspomniane wcześniej – zdalne szkolenia to w dużej mierze samokształcenie. Uczestnik może w dowolnym czasie rozpocząć naukę. Jedyna determinacja dla pracownika, to termin, do którego musi odbyć szkolenie.
 • Koszty
  Z wyżej wymienionymi korzyściami wiążą się koszty. Oczywiste jest bowiem, że zawsze można przeszkolić 200 sklepów w jeden dzień – ale trzeba mieć np. 200 trenerów. Muszą dojechać do wszystkich sklepów – wszystko ogromnym kosztem, którego nie ma w przypadku szkoleń e-learningowych.
 • Personalizacja pracownika
  Każdy pracownik szkli się na swój własny rachunek. Jego wyniki są indywidualne, jego postępy mogą być podstawą do ocen pracowniczych. W przypadku problemów można rozpocząć indywidualne szkolenia. Dzięki e-learningowi wiemy dokładnie ilu i jacy pracownicy opanowali materiał z jakim wynikiem.
 • Aktualizacja wiedzy
  Ponieważ system jest centralny, w przypadku potrzeby dodania lub zweryfikowania materiału wystarczy w jednym miejscu zmienić lub dodać fragment wiedzy, aby dostępna była dla wszystkich.